Z nami samodzielnie stworzysz własną stronę internetową!

Wybieramy system CMS: który będzie najlepszy dla początkujących?

CMS

Stworzenie strony internetowej w oparciu o system CMS to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie znają HTML. Taka witryna będzie nie tylko łatwa w zbudowaniu, ale także w późniejszym zarządzaniu jej treścią. Warto przy tym wiedzieć, że nie każdy CMS jest równie przyjazny początkującym użytkownikom. Jaki zatem powinieneś wybrać, aby się z nim nie męczyć? Sprawdź nasze propozycje.

WordPress

Król CMS-ów wciąż trzyma się mocno. WordPress jest zdecydowanie najpopularniejszym systemem zarządzania treścią, bez podziału na płatne i darmowe. Ta popularność nie bierze się znikąd. Po pierwsze: WordPress jest banalnie łatwy w obsłudze. Po drugie: nawet jeśli napotkasz na jakieś problemy, to bez trudu znajdziesz ich rozwiązanie w sieci. Po trzecie: nie ma drugiego systemu CMS, który oferowałby tak ogromny wybór wtyczek i szablonów graficznych ułatwiających samodzielne zaprojektowanie strony internetowej.

Bludit

Początkującym od razu spodoba się to, że Bludit jest dostępny w całości po polsku. Bardzo ułatwia to stawianie pierwszych kroków w świecie webmasteringu. Poza tym mamy tutaj do czynienia z wyjątkowo prostym w obsłudze CMS-em. Jeśli nigdy wcześniej nie tworzyłeś strony w oparciu o system zarządzania treścią, to Bludit będzie dla Ciebie jednym z najlepszych wyborów. Szczególnie dobrze nadaje się do założenia bloga. Ważna cecha: CMS nie wymaga dostępu do baz danych, co znacznie upraszcza instalację na serwerze.

WonderCMS

W świecie projektantów stron www WonderCMS uchodzi za zdecydowanie najłatwiejszy w obsłudze. Można się zgodzić z tą opinią. Nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, aby ktokolwiek – mający podstawowe pojęcie o Internecie – nie był w stanie samodzielnie zaprojektować strony internetowej w oparciu o ten CMS. Warunek jest jeden: musisz znać HTML, bo możliwości samego panelu administracyjnego są niestety mocno ograniczone. Na plus należy natomiast zaliczyć lekkość tego CMS-a – pojedyncze skrypty ważą zaledwie około 50 KB.

GetSimple CMS

Nazwa tego CMS-a nie jest na wyrost. Rzeczywiście jest to wyjątkowo łatwy w obsłudze system zarządzania treścią. Szczególnie można go polecić zupełnie początkującym, którym zależy na stworzeniu taniej strony internetowej bez zbędnych fajerwerków. Prosty panel, przejrzystość, szybkie działanie, podstawowa funkcjonalność – czego chcieć więcej na samym początku?

Quick.CMS

Ten system znalazł się w naszym zestawieniu z dwóch powodów. Po pierwsze: jest to polski CMS, a warto wspierać rodzimych twórców. Po drugie: naszym zdaniem jest to najłatwiejszy system spośród wszystkich, które do tej pory wymieniliśmy. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z tworzeniem stron internetowych, to zdecydowanie możemy Ci polecić właśnie Quick.CMS. Będzie łatwo, szybko, ale oczywiście nie spodziewaj się jakiejś niebotycznej funkcjonalności. Jeśli oczekujesz bardziej zaawansowanych opcji, musisz wybrać płatną wersję systemu.

Jeśli powyższe informacje nie są dla Ciebie wystarczające i chciałbyś poznać więcej systemów CMS i lepiej się z nimi zapoznać to odsyłamy na stronę WygranaOnline, gdzie dostępny jest ranking systemów CMS.

Sam CMS to jeszcze nie wszystko

Na to, który system zarządzania treścią powinieneś wybrać, bardzo duży wpływ ma dostępność wtyczek, rozszerzeń czy szablonów graficznych. Zwróć na to baczną uwagę, aby w trakcie prac nie okazało się, że wybrany CMS znacznie Cię ogranicza.

Niestety, często jest właśnie tak, że te najprostsze CMS-y nie grzeszą funkcjonalnością. Dlatego jeśli masz już jakieś doświadczenie w tworzeniu stron internetowych, ważniejsze od przejrzystego panelu zarządzania powinno być dla Ciebie to, co dany system właściwie oferuje.

Sprawdź zatem, czy możesz łatwo znaleźć i pobrać potrzebne wtyczki kompatybilne z wybranym CMS-em. Przekonaj się też, czy dostępne szablony graficzne (zwłaszcza darmowe) spełnią Twoje oczekiwania.