Najpopularniejsze rodzaje hostingów: który będzie odpowiedni dla Twojej strony internetowej?
Na pewno dobrze wiesz, że strona internetowa musi zostać umieszczona na jakimś serwerze. Kluczowe jest tutaj słowo „jakimś”, bo okazuje się, że wybór usługi hostingowej nie jest wcale taki prosty. Na rynku działa wielu dostawców, pod uwagę trzeba wziąć liczne parametry usługi, aby później nie żałować (i nie liczyć strat finansowych). Najważniejszą kwestią zawsze jest wybór rodzaju hostingu. Możesz zdecydować się na serwer współdzielony, serwer VPS lub serwer dedykowany. W naszym poradniku wyjaśniamy różnice między nimi oraz podpowiadamy, który rodzaj hostingu będzie najlepszy dla konkretnego użytkownika.
Serwer współdzielony
Jak nietrudno się domyślić, mamy tutaj do czynienia z serwerem, którego zasoby są dzielone pomiędzy różnych użytkowników. Przestrzeń ta jest wydzielana z serwera fizycznego zgodnie z deklarowanymi parametrami usługi.
Pisząc najprościej: serwer współdzielony nie jest żadnym urządzeniem, ale wirtualnym zbiorem parametrów, takich jak zasoby, pamięć, moc procesora, który został wydzielony z fizycznego serwera działającego w jakimś miejscu na świecie.
Zalety:
- Bardzo niski koszt usługi – popularne oferty w stylu „hosting za darmo” także dotyczą serwera współdzielonego;
- Ogromny wybór usług;
- Dobre parametry dla wyższych (droższych) pakietów;
- Łatwe zarządzanie z poziomu udostępnionego panelu administracyjnego;
Wady:
- Ponieważ przestrzeń jest współdzielona, wydajność serwera zależy od decyzji innych użytkowników – jeśli np. jeden z nich posiada sklep online, który w danym okresie zanotuje ogromny wzrost ruchu, to inne strony umieszczone na tym samym serwerze również będą miały problemy;
- Najtańsze warianty są ostro limitowane, a przekroczenie limitu zwykle wiąże się z wysokimi opłatami dodatkowymi;
- Niski poziom bezpieczeństwa – włamanie na jedną ze stron może zagrażać także innym witrynom;
Dla kogo?
- Dla właścicieli prostych, lekkich stron internetowych, wizytówek, stron statycznych, blogów czy mało skomplikowanych witryn opartych na CMS i szablonie graficznym.
Serwer VPS
VPS, czyli Virtual Private Server, to również serwer wirtualny, ale tym razem dedykowany konkretnemu użytkownikowi. Oczywiście nie dostaniesz do dyspozycji całej przestrzeni dyskowej, a jedynie jej część – zgodnie z parametrami, jakich sobie zażyczysz. Będziesz mieć natomiast pewność, że nie dzielisz tej przestrzeni z nikim innym. Dodatkowo zawsze istnieje możliwość rozszerzenia usługi i tym samym zwiększenia np. przestrzeni dyskowej czy ilości pamięci.
Zalety:
- Możliwość indywidualnego dobrania parametrów usługi w zależności od potrzeb użytkownika;
- Znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa (choć nadal bazowy serwer jest współdzielony z innymi użytkownikami);
- Bardzo szybkie działanie i generalnie dużo lepsze parametry niż przy serwerze współdzielonym;
- Unikalny adres IP z opcją dokupienia kolejnych adresów;
- Wciąż dość atrakcyjna cena (od około 100 złotych rocznie);
Wady:
- Cena jest jednak wyższa niż w przypadku serwera współdzielonego;
- Dzielenie przestrzeni bazowej z innymi użytkownikami jest kontrowersyjne z punktu widzenia bezpieczeństwa strony;
Dla kogo?
- Przede wszystkim dla właścicieli rozbudowanych stron internetowych, portali www, witryn zawierających dużo zasobów, w tym pliki wideo i „ciężkie” grafiki, stron generujących bardzo duży ruch, sklepów internetowych.
Serwer dedykowany
Śmiało można go określić mianem hostingu klasy premium. To rozwiązanie dla najbardziej wymagających użytkowników, zwłaszcza ceniących sobie bezpieczeństwo i oczekujących zdecydowanie najlepszych parametrów. W tym przypadku użytkownik wykupuje dostęp do własnego serwera (fizycznego), którego nie musi z nikim dzielić. Serwer jest konfigurowany pod indywidualne potrzeby klienta, w tym z uwzględnieniem wykorzystywanego systemu operacyjnego (Windows, Linux).
Zalety:
- Najwyższe SLA, czyli gwarantowana dostępność serwera;
- Błyskawiczne działanie;
- Wysoki poziom bezpieczeństwa;
- Ekskluzywna usługa, której użytkownik może liczyć na specjalne traktowanie ze strony dostawcy (np. pierwszeństwo w usuwaniu awarii);
Wady:
- Bardzo wysoki koszt (od kilkuset złotych miesięcznie);
Dla kogo?
- Dla najbardziej wymagających użytkowników, właścicieli bardzo rozbudowanych stron internetowych, zwłaszcza korporacyjnych, których zasoby muszą być szczególnie chronione. Serwer dedykowany to też najlepszy wybór dla stron generujących potężny ruch, od kilkuset tysięcy unikalnych użytkowników miesięcznie.
Znając te szczegóły będzie Ci znacznie łatwiej wybrać hosting dla Twojej strony internetowej. Optymalne rozwiązanie to serwer VPS, ale jeśli liczy się przede wszystkim cena, to zostaje Ci opcja współdzielona. Forum dyskusyjne, które może być pomocne w wyborze optymalnego hostingu znajduje się pod adresem webhostingtalk.pl.