Z nami samodzielnie stworzysz własną stronę internetową!

Strona statyczna czy na CMS-ie? Przeczytaj, zanim zabierzesz się za tworzenie stron internetowych!

wybór systemu CMS

Jeśli obudziłeś się z genialną myślą: „Tak, dziś zaprojektuję własną stronę www!”, to radzimy wziąć głęboki oddech i trochę ochłonąć. Owszem, jesteś w stanie zrobić to zupełnie samodzielnie, ale nie licz na to, że załatwisz sprawę w od ręki. Zanim jeszcze usiądziesz przed komputerem musisz podjąć kilka decyzji, a jedną z najważniejszych jest to, czy decydujesz się na stworzenie statycznej strony internetowej, czy może jednak witryny na CMS-ie. Która opcja będzie lepsza dla Ciebie? Nasz poradnik ułatwi Ci wybór.

Statyczna strona internetowa: dla kogo?

Prosta, tania strona internetowa, której nie trzeba aktualizować, to najlepszy wybór dla firm świadczących usługi „u klienta”. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim drobnych przedsiębiorców, chociażby hydraulików, elektryków, firmy budowlane etc.

Takie przedsiębiorstwa z reguły nie inwestują w zaawansowany marketing internetowy, bo i tak bazują na systemie poleceń. Chcą jednak zaistnieć w sieci, bo wiedzą, że właśnie tutaj będą ich szukać potencjalni klienci. Stąd pojawia się potrzeba posiadania witryny. Właściciel firmy nie ma jednak czasu, aby regularnie aktualizować jej treść. Chce, by na stronie znalazł się krótki opis świadczonych usług, dane kontaktowe i ewentualnie mapka z dojazdem. To wszystko.

Oczywiste jest zatem, że w przypadku takich wymagań nie ma sensu inwestować w rozbudowaną, dynamiczną stronę internetową. Właściciel i tak nie będzie aktualizować jej treści, nie ma zamiaru prowadzić bloga etc. Potrzebuje prostej, przejrzystej wizytówki, a taką funkcję doskonale spełni statyczna strona internetowa.

Pamiętaj!

Strona statyczna ma mieć przede wszystkim wartość informacyjną. Dlatego należy zadbać o przejrzysty układ, maksymalną funkcjonalność oraz nie przesadzać z efektami graficznymi.

Strona na CMS-ie: kiedy będzie lepszym wyborem niż strona statyczna?

Strona internetowa zbudowana w oparciu o system CMS to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy od początku planujemy sukcesywny rozwój witryny. Czyli: jeśli właściciel zamierza stale aktualizować treść, zamieszczać na stronie nowe elementy graficzne, uzupełniać ofertę i w dodatku chce mieć możliwość robienia tego szybko, to system zarządzania treścią jest praktycznie niezbędny.

Stronę na CMS-ie zawsze budujemy też dla osoby, która nie ma choćby podstawowych umiejętności webmasterskich, a chce zarządzać treścią witryny we własnym zakresie. Stąd standardem jest, że agencje interaktywne tworzą strony www dla swoich klientów wyłącznie w oparciu o systemy CMS. Dzięki temu nawet laik może bez większego problemu np. opublikować nowy wpis na blogu.

Dynamiczne strony internetowe bez wątpienia są znacznie atrakcyjniejsze dla użytkowników. Stąd firmy, które stawiają na marketing internetowy i chcą pozyskiwać klientów przede wszystkim z sieci, inwestują dziś w witryny na CMS-ie, co otwiera przed nimi znacznie szersze możliwości w zakresie wykorzystania potencjału strony.

Pamiętaj!

Na CMS-ie budujemy każdą stronę, której treść i zawartość ma być aktualizowana. Chodzi tutaj m.in. o blog, sklep internetowy, portal www czy stronę firmy często uzupełniającej ofertę.

Po przeczytaniu tego poradnika możesz już samodzielnie ocenić, jaką stronę internetową chcesz stworzyć. Od razu podkreślimy też, że nie musisz się bać CMS-a. Jest wiele systemów, które są przyjazne nawet początkującym webmasterom, by wymienić tutaj chociażby najpopularniejszego WordPressa.