Z nami samodzielnie stworzysz własną stronę internetową!

Darmowy hosting dla statycznej strony internetowej: cztery ciekawe propozycje

serwerownia

Statyczna strona internetowa ma minimalne wymagania odnośnie hostingu. Ot, potrzebuje tylko odpowiedniej ilości miejsca na serwerze. Ponieważ zawartość witryny się nie zmienia, właściciel nie musi się przejmować takimi kwestiami, jak limit transferu (no chyba, że strona będzie generować dużo zapytań – to trzeba już rozważyć indywidualnie). Z reguły więc okazuje się, że stronę statyczną śmiało można „zaparkować” w bezpłatnej usłudze hostingowej. Zainteresowany? W takim razie zajrzyj do naszego poradnika, w którym omawiamy cztery bardzo ciekawe opcje na darmowy hosting dla statycznej strony internetowej.

Netlify

To jedna z najpopularniejszych usług hostingowych, wręcz idealnie pasująca do stron statycznych. Możemy Ci śmiało polecić to rozwiązanie, zwłaszcza jeśli jesteś ambitnym, początkującym developerem i oczekujesz dostępu do zaawansowanych funkcji. A tych jest całkiem sporo, by wymienić chociażby:

  • Webhooki
  • Możliwość uruchamiania własnych skryptów renderujących
  • Integracja z Github
  • Automatyczny deployment
  • Obsługa formularzy

Minusem Netlify jest natomiast mocno ograniczony wybór darmowych domen.

Github Pages

O tej usłudze słyszał chyba każdy, kto choć raz rozważał umieszczenie statycznej strony internetowej na darmowym serwerze. Zdecydowanie największą zaletą Github Pages jest szybkość działania – strona ładuje się błyskawicznie i pod tym względem nie sposób się domyślić, że mamy do czynienia z zupełnie darmową usługą hostingową.

Github Pages daje możliwość podpięcia własnej domeny, choć oczywiście możesz też korzystać z subdomeny w domenie bazowej github.io (nie polecamy, jeśli tworzysz komercyjną stronę internetową, skierowaną do klientów).

Wady? Jest ich kilka:

  • Brak możliwość zabezpieczenia własnej domeny certyfikatem SSL (jest on standardowo dokładany do domeny github.io)
  • Limit 5000 zapytań na godzinę (bez możliwości zwiększenia) – jeśli planujesz stworzenie bardzo popularnej strony, to darmowa wersja Github Pages nie jest dla Ciebie

Google Cloud

Zaczniemy od bardzo ważnej kwestii: Google Cloud w wersji darmowej jest dostępne wyłącznie dla przedsiębiorców.

Chcąc umieścić swoją statyczną stronę internetową w Google Cloud, nie masz możliwości wyboru darmowej domeny. Musisz ją wcześniej wykupić u jakiegoś dostawcy i dodać do Search Console.

Google Cloud daje naprawdę ogromne możliwości, ale skorzystają z nich tylko zaawansowani użytkownicy.

Amazon S3

Na koniec ciekawa usługa od giganta rynku e-commerce. Amazon S3 nie zdobył sobie jeszcze większej popularności w naszym kraju, a to z jednego prostego powodu: usługa jest co prawda darmowa, ale po przekroczeniu przyznanego limitu użytkownikowi są naliczane opłaty. Jeśli nie będziesz tego kontrolować, może się okazać, że wybierzesz sobie drogą zabawkę.

Amazon S3 oferuje sporo zaawansowanych funkcji, by wymienić chociażby kopie zapasowe, wersjonowanie czy możliwość określania reguł CORS, ale umówmy się: który właściciel prostej, statycznej strony www będzie z tego korzystać?