Z nami samodzielnie stworzysz własną stronę internetową!

Darmowe programy graficzne, które warto znać (i z nich korzystać!)

program graficzny

Tworzenie stron internetowych to dość zaawansowany proces. W przypadku profesjonalnych, rozbudowanych witryn, bierze w nim udział kilka osób z działu kreatywnego, wspieranych przez programistów. Zakładamy, że Ty chcesz się za to zabrać samodzielnie. Dasz radę, o ile nie narzucisz sobie zbyt ambitnego projektu. Jeśli planujesz stworzenie prostej strony internetowej, np. opartej na WordPressie, to przede wszystkim powinieneś się zapoznać z obsługą programów graficznych. Wybór darmowych narzędzi jest całkiem spory, a te najlepsze propozycje znajdziesz w dalszej części poradnika.

GIMP

Trudno zacząć od czegokolwiek innego. GIMP jest najpopularniejszym darmowym programem graficznym, który – w odróżnieniu od licznej konkurencji – oferuje naprawdę wysoki poziom funkcjonalności i zaawansowania. Nie osiągnął jeszcze klasy kultowego Photoshopa, ale jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy, to lepszej alternatywy nie znajdziesz.

W GIMPIE wykonasz wszystkie niezbędne prace związane z obróbką zdjęć czy nawet grafik wektorowych, w tym:

  • Retuszowanie
  • Nałożenie filtrów
  • Usuwanie obiektów
  • Wycinanie tła

Program obsługuje również warstwy i maski warstw. Dodatkową zaletą GIMPA jest to, że liczna społeczność użytkowników stale dostarcza jakieś wtyczki i rozszerzenia, które jeszcze zwiększają funkcjonalność tego narzędzia. Polecamy!

IrfanView

Kolejny program, którego chyba nikomu nie trzeba szerzej przedstawiać. IrfanView ma wiele zalet, a jedną z najważniejszych jest banalna obsługa. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z obróbką grafiki, to po kilkunastu minutach obcowania z tym programem będziesz już w stanie wykonać podstawowe czynności.

Program nie jest tak zaawansowany, jak GIMP i naszym zdaniem można go polecić przede wszystkim do retuszowania zdjęć czy dodawania różnych efektów. Jeśli zatem tworzysz blog czy portal, na którym będziesz publikować wiele fotografii, zaprzyjaźnij się właśnie z IrfanView.

Paint.NET

Niech nie zwiedzie Cię toporny interfejs. Paint.NET jest całkiem funkcjonalnym, darmowym programem graficznym, w którym będziesz w stanie stworzyć podstawowe elementy na swoją stronę internetową. Pod względem zaawansowania daleko mu do takiego GIMPA, ale jeśli jesteś początkujący i masz skromne wymagania, to możemy śmiało polecić właśnie to oprogramowanie.

Zaletą Paint.NET jest obsługa warstw i przezroczystości, a więc wykorzystasz ten program nie tylko do prostego obrabiania zdjęć. Warto również podkreślić, że w sieci można znaleźć wiele przydatnych wtyczek i dodatków do tego oprogramowania.

Canva

Nasz osobisty faworyt. Canva jest programem wielofunkcyjnym, co oznacza, że możesz w nim stworzyć praktycznie dowolne grafiki na stronę internetową, profil w mediach społecznościowych czy nawet do materiałów drukowanych. Przepastna biblioteka gotowych szablonów znacznie ułatwia stawianie pierwszych kroków.

Z Canvą trzeba się „zaprzyjaźnić”, początkowo może trochę przytłaczać rozmachem, ale szybko się przekonasz, że jest to jedna z najlepszych opcji dla blogerów, właścicieli portali internetowych i oczywiście twórców stron internetowych.

Każdy z tych programów przyda Ci się podczas prac nad layoutem strony. Wykorzystasz je chociażby do obróbki zdjęć pobranych z darmowych stocków, które opisaliśmy w tym artykule.