5 kroków do samodzielnego stworzenia strony internetowej na CMS-ie
Jeśli wiesz już, że najlepszym wyborem dla Ciebie będzie tak zwana dynamiczna strona internetowa, czyli oparta o system zarządzania treścią CMS, to od pomysłu do jego realizacji dzieli Cię zaledwie 5 kroków. Samodzielne stworzenie strony internetowej na CMS-ie nie jest trudne, ale wymaga poświęcenia odrobiny czasu na przygotowania. Ten poradnik poprowadzi Cię za rękę. Zaczynamy?
Krok 1: rejestracja domeny
Pierwsze, co będzie Ci potrzebne, to oczywiście domena. Strona internetowa musi bowiem funkcjonować pod jakimś adresem. Tutaj szczerze zachęcamy do wybrania własnej domeny z wolnego rynku, a nie darmowego adresu z puli dostawcy hostingu. Co swoje, to swoje, a dodatkowo wolny rynek daje Ci znacznie większe możliwości w zakresie wyboru nazwy domeny.
Rada
To, czy domena jest wolna, łatwo sprawdzisz w wyszukiwarce – np. pod adresem: https://domeny.pl/domeny-internetowe.html
Krok 2: wybór CMS-a
W tego typu poradnikach zwykle jako drugi krok wymienia się wybór hostingu. My jednak odwracamy kolejność i robimy to z premedytacją. Chodzi o to, że poszczególne systemy CMS mają różne wymagania odnośnie parametrów hostingu. Nie dopuść do sytuacji, w której po podpisaniu umowy z dostawcą serwera będziesz później zmuszony do zrezygnowania z upatrzonego już CMS-a.
Systemów zarządzania treścią, również zupełnie darmowych, jest bez liku. W tym artykule wskazaliśmy te, które są szczególnie polecane początkującym twórcom stron internetowych. Od razu zdradzimy, że WordPress wcale nie jest jedyną opcją.
Krok 3: wybór hostingu i instalacja na serwerze
Hosting to temat-rzeka. Jest wiele parametrów usługi, które musisz wziąć pod uwagę, a najważniejsze z nich to:
- Przyznana ilość miejsca
- Limit transferu
- Uptime (gwarantowana dostępność serwera)
- Częstotliwość backupu
- Wsparcie techniczne i czas reakcji na zgłoszenie
Oczywiście wcale nie musisz od razu inwestować w hosting z najwyższej półki. W przypadku taniej strony internetowej w zupełności może wystarczy darmowa usługa – kilka ciekawych opcji opisaliśmy w osobnym poradniku.
Gdy już wybierzesz usługę hostingową, pozostanie Ci zainstalowanie skryptu CMS-a na serwerze. Jest to bardzo łatwe – dostawca systemu zarządzania treścią z pewnością udostępnia poradnik krok po kroku. W razie problemów zawsze możesz też skorzystać z pomocy społeczności zgromadzonej wokół danego systemu CMS.
Krok 4: wybór szablonu
Aby strona internetowa „jakoś wyglądała”, niezbędne jest użycie szablonu graficznego. Każdy system CMS zawiera własne, gotowe szablony, z których użytkownicy mogą do woli korzystać. Problem w tym, że w przypadku mniej popularnych CMS-ów wybór jest mocno ograniczony. W takiej sytuacji musisz znaleźć szablon na własną rękę i zaimplementować go na stronie za pośrednictwem systemu zarządzania treścią.
Gdzie znajdziesz takie szablony? Łap trzy przydatne adresy:
Krok 5: opublikowanie treści i start strony
Gdy wszystko jest już gotowe, możesz opublikować na stronie jakieś teksty – np. opisujące usługi czy produkty. Pamiętaj, aby się do tego przyłożyć, bo dobry tekst angażuje użytkownika witryny i zachęca go do skorzystania z oferty.
Po zamieszczeniu tekstów i sprawdzeniu, czy wszystko jest w porządku (warto przetestować stronę na różnych przeglądarkach) możesz już śmiało potwierdzić publikację strony oraz zgłosić ją do zaindeksowania w Google.