Hosting dla strony statycznej i dla strony dynamicznej: najważniejsze różnice
Skoro zabierasz się za samodzielne stworzenie strony internetowej, to z pewnością wiesz, że witryny dzielą się na dwie główne kategorie: strony statyczne i dynamiczne. To, którą z nich wybierzesz, będzie mieć duży wpływ na Twoje kolejne decyzje. Dotyczy to także usługi hostingowej. Strona statyczna i strona dynamiczna potrzebują serwerów o nieco innych parametrach. Kilka praktycznych wskazówek znajdziesz w dalszej części tego poradnika.
Jaki hosting dla strony statycznej?
Strona statyczna, jak sama nazwa wskazuje, jest produktem skończonym, którego zawartości raczej się nie aktualizuje. Dobrym przykładem będzie tutaj witryna promująca jakąś firmę, popularnie nazywana wizytówką. Umieszczamy na niej poszczególne elementy, kilka tekstów i tak zostawiamy. Stworzenie takiej strony internetowej nie jest szczególnie skomplikowane, dlatego mogą się na to porwać nawet osoby stawiające pierwsze kroki w świecie webmasteringu.
Dużą zaletą stron statycznych jest to, że mają one minimalne wymagania w zakresie jakości usługi hostingowej. Nawet całkiem rozbudowana strona wraz z kilkoma adresami e-mail nie powinna zająć więcej niż 1 GB wirtualnej powierzchni. Ponadto z uwagi na brak aktualizacji (a co za tym idzie – brak konieczności zwiększania zasobów), można z góry zaplanować potrzebną ilość miejsca na serwerze.
Charakterystyczne dla stron statycznych jest też to, że z reguły nie generują one ogromnego ruchu. Trafiają na nie głównie te osoby, które powinny. Ponieważ nie aktualizujemy treści strony (np. w formie nowych wpisów na blogu), nie ma „ryzyka” ściągania ruchu organicznego z wyszukiwarki. Co to oznacza? Trudno sobie wyobrazić, aby strona przekroczyła podstawowy limit transferu, czyli wymiany danych pomiędzy serwerem a użytkownikami.
Statyczne strony internetowe są również „lekkie”, nie ma na nich elementów graficznych czy wideo, które znacznie obciążałyby serwer. Tym samym strona szybko się ładuje i nie ma potrzeby wyboru usługi hostingowej z najwyższej półki, zapewniającej błyskawiczny dostęp do zasobów witryny.
Wniosek? Tania strona internetowa (a za taką uchodzi witryna statyczna) korzystająca z ekskluzywnej usługi hostingowej to zbędna rozrzutność. W zupełności wystarczy tutaj podstawowy pakiet, a ważniejsze od poszczególnych parametrów serwera jest to, czy dostawca usługi gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa (certyfikat SSL) oraz zapewnia całodobowe wsparcie techniczne.
Stronę statyczną równie dobrze można umieścić na darmowym serwerze, korzystając z takich popularnych usług, jak:
Każdą z tych usług omawiamy tutaj.
Jaki hosting dla strony dynamicznej?
Tutaj już zaczynają się schody, bo dobrze zaprojektowana, obszerna strona dynamiczna ma znacznie większe wymagania odnośnie jakości usługi hostingowej. Dużo jednak zależy tutaj od tego, z jaką kategorią strony mamy do czynienia.
Jeśli jest to prosty blog, na którym pojawiają się tylko wpisy i z rzadka jakieś zdjęcia, to wcale nie trzeba się porywać na hosting klasy premium. Pamiętaj jednak, że dobrze prowadzony blog z czasem zacznie przyciągać duży ruch, a to może się skończyć przekroczeniem limitu transferu.
Jeśli mówimy o portalu internetowym, to tutaj sprawa jest prosta: nie oszczędzamy na hostingu. Potrzebna jest usługa z dużą przestrzenią dyskową, bardzo dobrym transferem (najlepiej przydzielanym dynamicznie w zależności od zapotrzebowania) oraz uptime (dostępność serwera) na poziomie minimum 99,95% SLA. Warto również zwrócić uwagę, jak często dostawca usługi przeprowadza backup zasobów.
Podobne wymagania dotyczą hostingu dla sklepu internetowego. Taki sklep jest biznesem, dlatego potrzebuje szczególnej ochrony. W przypadku sklepów online największy problem stanowi transfer oraz gwarantowana dostępność serwera. Właściciele, którzy zaoszczędzili na tych elementach oferty, boleśnie przekonali się o swoim błędzie podczas szału zakupów, np. tuż przed świętami czy w Black Friday. Jeśli klienci nie mogą wejść na witrynę sklepu, to wina praktycznie zawsze leży po stronie przeciążonego serwera.
Podsumowując: jeśli tworzysz tanią, statyczną stronę internetową, to śmiało możesz zaoszczędzić na usłudze hostingowej i poprzestać na podstawowym pakiecie. Jeśli jednak strona jest rozbudowana, generuje duży ruch, zawiera wiele treści, których w dodatku stale będzie przybywać – wówczas potrzebujesz hostingu o bardzo dobrych parametrach.