Zakątki Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska jest inaczej nazywana Jurą Krakowsko-Częstochowską. Ten region geograficzny rozciąga się na przestrzeni 80 km pomiędzy Krakowem a Częstochową. Jest to rejon niezwykle ciekawy.

Jura Krakowsko-Częstochowska była niegdyś dnem morskim (a nawet wielokrotnie), z tego powodu geologicznie przeważają na jej terenie skały osadowe, a w szczególności wapienie. Ze skał tych w przeciągu milionów lat, na skutek działania czynników atmosferycznych, wietrzenia oraz erozji powstały często niebywałe struktury. Częste w tym terenie są twory krasowe, jaskinie ze stalaktytami oraz stalagmitami oraz twory skalne, takie jak Maczuga Herkulesa w Ojcowskim Parku Narodowym. Jaskinie powstałe w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej bywają okazałe, najdłuższa Jaskinia Wierzchowska Górna ma 95 m długości. Inne są również długie, choć nie tak bardzo i zazwyczaj osiągają od 200-350 m długości.

Na terenie Jury powstał Ojcowski Park Narodowy. Do tego parku warto się wybrać, gdyż jest on niezwykle ciekawy. Występują w nim struktury wapienne, jak wspomniana chociażby już Maczuga Herkulesa, zwana niegdyś Czarcią Skałą oraz Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna. Na terenie Parku znajduje się również wspaniały okaz średniowiecznej architektury militarnej, którym jest Zamek na Pieskowej Skale (wchodzi on w skład Szlaku Orlich Gniazd). Ojcowski Park Narodowy zachęca również do przybycia ciekawą fauną oraz florą. Do najciekawszych gatunków występujących na jego terenie zaliczają się przede wszystkimi nietoperze. W całej Polsce występuje 25 gatunków tego latającego ssaka, natomiast w Ojcowskim Parku Narodowym aż 17.

Aby móc zwiedzić dokładnie Jurę Krakowsko-Częstochowską, nie wystarczy jeden dzień. Warto zatem zarezerwować noclegi. Jura dzięki istnieniu Szlaku Orlich Gniazd ma bardzo dobrze rozbudowaną sieć agroturystyk i pensjonatów.

Jeśli zatem chcemy zobaczyć region kraju, który w każdym niemal cały jest niepowtarzalny, warto jest się wybrać w Jurę Krakowsko-Częstochowską, gdyż na pewno będziemy taką wyprawą usatysfakcjonowani pod względem edukacyjnym i estetycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>