Osada w Czorsztynie

Jeżeli chcemy spędzić czas w pięknej okolicy, która dodatkowo ma w sobie pierwiastek historycznej tajemnicy, koniecznie trzeba udać się do regionu małopolskiego, gdzie tętni historyczne serce naszego kraju. To właśnie tutaj, obok pięknego Krakowa, można przecież odwiedzić miejsca, o których uczymy się na lekcjach historii czy geografii. Ostatnio zamieszczony wpis dotyczył Jury Krakowsko-Częstochowskiej (więcej), ale kolejnym, szczegółowym punktem na mapie województwa małopolskiego jest niewątpliwie Czorsztyn.

Czorsztyn

Obecna osada Czorsztyn to wieś, która jest jednocześnie siedzibą gminy o tej samej nazwie. Trzeba jednak pamiętać, że w obecnym kształcie miejscowość ta istnieje dopiero od początku lat 90. XX wieku. Wtedy to właśnie postanowiono o budowie na Dunajcu (czytaj) zapory, która stała się źródłem powstania jeziora Czorsztyńskiego. Skutkiem powstania tego zbiornika było jednocześnie zalanie wielu okolicznych wsi. Dbając jednak o dziedzictwo kulturowe tego regionu, wartościowe budowle zostały uratowane. Znajdująca się niedaleko Czorsztyna miejscowość Kluszkowce, stała się zatem swoistą arką, która ocaliła od zalania większość zabytków okolicznych miejscowości. Tym samym na malowniczym półwyspie Stychlyn, który jest otoczony przez wody jeziora Czorsztyńskiego, znajduje się turystyczna osada historyczna Czorsztyn. Jest to swoisty skansen, który obejmuje powierzchnię 17 hektarów powierzchni.

Osada Czorsztyn

Aktualnie na terenie tej turystycznej atrakcji znajduje się dwadzieścia zabytkowych budowli, zbudowanych wyłącznie z drewna. Jednocześnie jest to także baza noclegowa, gdyż w ramach tego osiedla znajduje się 9 willi, które oferują miejsca noclegowe (szczegóły). Ponadto można tutaj podziwiać także 11 historycznych zagród oraz chałupy i budynki użyteczności gospodarczej. W zbiorach znajdują się również kamienne piwniczki pochodzące z okolicznych wsi – Maniowa, Kluszkowic czy Czorsztyna. Osada Czorsztyn jest podzielona na dwa odrębne sektory. Pierwszy z nich to część uzdrowiskowo-pensjonatowa, gdzie znajduje się przede wszystkim baza wypoczynkowa i noclegi. Można tu skorzystać z naprawdę wysokiej klasy wypoczynku. Druga część to czysto zabytkowy obszar, na którym można spotkać chaty nawet z roku 1898. Jest to zatem doskonałe miejsce nie tylko do wypoczynku, ale także poznania historii tego niezwykłego miejsca. Warto tu przyjechać zarówno po to, by podziwiać piękno przyrody, jak i historyczne dziedzictwo.

3 myśli na temat “Osada w Czorsztynie”

  1. Nie odwiedziłam jeszcze tego miejsca, ale skoro jest to niedaleko Krakowa to wybiorę się tam w najbliższym czasie

  2. w Czorsztynie byłam i polecam to miejsce, teraz wybieram się na nocleg do Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Ojcowskiego Parku podobno równie wspaniałe miejsca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>