Najpiękniejsze szlaki w Bieszczadach

Bieszczady są dla wielu turystów bardzo wyjątkowe. Przede wszystkim charakteryzuje je dzikość, dużo adrenaliny (można spotkać niedźwiedzia), mało ludzi, lasy itd. Najwięcej osób można spotkać na Połoninie Wetlińskiej oraz Caryńskiej, a także na najwyższym wzniesieniu polskich Bieszczadów, czyli Tarnicy.

Jedną z najpiękniejszych tras jest szlak na tzw. gniazdo Tarnicy. Rozpoczyna się on w Wołosatem, skąd wspinamy się niebieskim szlakiem na Tarnicę, która ma 1346 m n.p.m. Jest to jednocześnie ścieżka dydaktyczna „Orlik”. Na szczycie Tarnicy znajduje się metalowy krzyż, poświęcony Janowi Pawłowi II. Trasa prowadzi dalej przez Krzemień oraz Kopę Bukowską. Po około godzinie rozpoczyna się wspinaczka na Halicz, który ma 1333 m. Z Halicza rozpościera się piękna panorama. Później kierujemy się w stronę Rozsypańca, a potem już schodzimy na Przełęcz Bukowską, która ma 1107 m. Z Przełęczy Bukowskiej rozpoczyna się zejście z powrotem do Wołosatego, które trwa około 2 godziny.

Kolejną, równie długą i bardzo widokową trasą, jest ta z Wetliny na Wielką Rawkę. Rozpoczyna się ona na przystanku PKS w Wetlinie i prowadzi przez las na grzbiet Działu. Później przez liczne polanki i lasy wędrujemy na Małą Rawkę (1267 m n.p.m.). Całkiem blisko jest Wielka Rawka (1307 m n.p.m.), z której również można podziwiać piękną panoramę Bieszczadów. Z Wielkiej Rawki warto odbić na Krzemieniec (1221 m), gdzie znajduje się granica między Polską, Słowacją i Ukrainą. Później trzeba wrócić na Wielką Rawkę i zejść do Ustrzyk Górnych. Droga najpierw prowadzi przez lasy bukowe ścieżką „Jarzębina”, a potem idziemy już szosą.

Jedną z najpiękniejszych tras jest również ta, która prowadzi przez Bukowe Berdo. Zaczyna się ona w miejscowości Muczne i najpierw jest to dość łagodne podejście przez lasy bukowe oraz świerkowe na połoninę Bukowego Berda, z której przechodzi się granią na najwyższy szczyt Bukowego Berda, który ma 1311 m n.p.m. Później schodzi się pod Krzemień i idzie na Przełęcz Goprowską, która ma 1160 m. Potem następuje wspinaczka na Przełęcz pod Tarnicą (1275 m), skąd można odbić właśnie na Tarnicę. Później należy wrócić i albo zejść niebieskim szlakiem do Wołosatego, albo dwugodzinnym szlakiem czerwonym, ścieżką „Śnieżyca” zejść do Ustrzyk Górnych.

Bieszczady to oczywiście dość bogata baza noclegowa. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: „noclegi Bieszczady meteor”, a na pewno znajdzie się odpowiedni dla siebie nocleg. Z urlopu w tych niezwykłych górach każdy wraca bardzo zadowolony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>