Co dobrego czeka na nas w Karkonoszach?

Śnieżka jest najwyższym szczytem pasma Karkonoszy. Sięga ona bowiem 1603 m n.p.m. Szczyty te zaliczane są do górskiego pasma Sudetów. Rozciągają się one na długości zaledwie 40 km. Ich początek stanowi Przełęcz Szklarska. Umowną granicę na wschodzie stanowi Brama Lubawska. Pasmo Karkonoszy znajdujące się na terenie Polski zaliczane jest do najpiękniejszych gór. Zachwyca niezwykle urozmaicona rzeźba terenu, wraz ze skałami granitowymi. W trakcie pieszej wędrówki w oczy rzucają się doliny pięknych potoków i rzek. Walory przyrodnicze tego regionu zostały już docenione w latach 50. ubiegłego wieku. To wtedy właśnie utworzono Karkonoski Park Narodowy [➠info w Wikipedii].

Najlepiej o wyjątkowości Parku świadczą turyści. Szacuje się, że w rokrocznie jest on odwiedzany nawet przez dwa miliony turystów. Często Karkonosze porównywane są do Skandynawii. Rzeczywiście górski krajobraz tego pasma przywodzi na myśl najpiękniejsze fiordy skandynawskie. Turyści do swojej dyspozycji mają ponad 120 km dobrze oznakowanych tras turystycznych, z których rozpościera się widok na przepiękną przyrodę oraz krajobrazy. Celem większości wycieczek jest rzecz jasna masyw Śnieżka. Istnieje mnóstwo tras, za pomocą których można dostać się na górę: można mijać Kocioł Łomniczki, Sowią Doliną czy Równie pod Śnieżką.

O polodowcowym charakterze tego miejsca najlepiej świadczą unikalne rośliny. Wiele pośród nich występuje bowiem w Skandynawii. Przede wszystkim to rzeźba terenu, pełna kotłów polodowcowych i moren przywodzi na myśl północnoeuropejskie fiordy. Charakterystyczne dla tego regionu są granitowe skały występujące wzdłuż najpopularniejszych karkonoskich tras.

Gdzie znaleźć nocleg? Ogromna ilość turystów przybywających do Karkonoszy w ostatnich latach przełożyła się na coraz lepszą infrastrukturę turystyczną. Noclegów można szukać w niezwykle urokliwych miastach, miasteczkach oraz wsiach wkomponowanych w górskie zbocza. Baza noclegowa [➠spis w Meteorze] jest różnorodna, znajdziemy tu luksusowe obiekty, jak też miejsca, gdzie można wypoczywać w domowej atmosferze. Najlepiej noclegi rezerwować w Karpaczu. Miasteczko stanowi doskonałą bazę wypadową do licznych atrakcji regionu.

Karkonosze przez wzgląd na liczne atrakcje są miejscem do wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Za punkt obowiązkowy na mapie każdego turysty należy uznać Western City, imitację miasteczka Dzikiego Zachodu, znajdującego się nieopodal Śnieżki. Dzieciaki będą mogły poczuć się jak prawdziwi bohaterzy westernu. Wolny czas można spędzić na strzelaniu z łuków czy pojedynkach rewolwerowców. Dla dzieci wspaniałą atrakcję stanowi również Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. To prawdziwy raj dla zapalonych modelarzy. W skali 1:25 odwzorowane są największe śląskie zabytki. Po co więc tracić czas na zwiedzanie wszystkich miast i miasteczek? W jednym miejscu mamy skumulowane wszystkie największe zabytki architektury. Na terenie Karkonoszy znajdziemy również liczne muzea.

Jedna myśl na temat “Co dobrego czeka na nas w Karkonoszach?”

  1. Ja tam najbardziej stawiałem na naturę i czerpanie z niej garściami. Nie zawiodłem się. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>